Dom drewniany czy murowany?.


Wiele osób podczas podejmowania decyzji o budowie domu zastanawia się, w jakiej technologii powinien on powstać. Pojawia się w tym przypadku kluczowe pytanie: dom drewniany czy murowany? Oba rozwiązania posiadają swoje zalety i wady, jednak w ostatnich latach bardzo popularne stało się budowanie domów drewnianych. Jest to z całą pewnością bardzo korzystne rozwiązanie.

Hałas, zgiełk, spaliny, korki... „Uroki” mieszkania w mieście dla niektórych ludzi z biegiem czasu stają się nie do zniesienia. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się uciec za miasto, poszukując wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku na wsi i obrzeżach aglomeracji miejskich. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby schronienie przed betonową dżunglą znaleźć w... betonowym domu. Wełny, styropiany, kleje, plastiki i mnóstwo chemii – to materiały wykorzystywane w tradycyjnym budownictwie, które drewno – naturalny, szlachetny budulec – pozostawia daleko w tyle.


Rodzaje domów
Wśród różnych rodzajów domów można w szczególności wymienić domy drewniane lub domy murowane. Zarówno dom drewniany, jak i dom murowany może powstać z różnych materiałów oraz poprzez wykorzystanie różnych metod budowy. Tradycyjny dom murowany może zostać postawiony między innymi z takich elementów jak bloczki betonowe, pustaki ceramiczne czy nawet zwykłe cegły. Pierwszym etapem budowy tego rodzaju domu jest wylanie fundamentów, a następnie ustawieniu na nich konstrukcji ze ścian, która wykonywana jest w technologii na mokro. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej zaprawę murarską.

Natomiast innowacyjny dom drewniany może być wykonany w dwóch technologiach. Może to być zarówno dom z bali, jak i dom wykonany w szkieletowej konstrukcji drewnianej. Dom z bali zbudowany jest z wielkich pni, które są ze sobą w odpowiedni sposób połączone. Powinny być także bardzo dobrze wysuszone, zabezpieczone oraz obrobione, aby posiadały jak najlepsze parametry jakościowe. Natomiast dom szkieletowy wykonany jest w postaci drewnianej konstrukcji, która powstała w fabryce, a którą składa się na miejscu budowy. Z całą pewnością warto wybrać, jak najbardziej korzystne dla siebie rozwiązanie. 

O ile jeszcze kilkanaście lat temu budownictwo drewniane (zwłaszcza szkieletowe) mocno kulało, to wynikało to w znacznej mierze z nieodpowiedniej jakości produktów i braku doświadczenia firm budowlanych. W XXI wieku bez trudu możemy znaleźć wykonawców, którzy w doskonałym stopniu opanowali techniki sztuki budowlanej również w zakresie domów z drewna i szkieletowych, biorąc często dobry przykład z krajów, w których takie budownictwo jest bardzo rozpowszechnione. Nie bez znaczenia jest też jakość produktów, dostosowanych do norm europejskich, konkurencja na rynku, a także coraz większa wiedza (a także wymagania) inwestorów. Nic więc dziwnego, że zbudowanie domu z drewna jest obecnie bardzo atrakcyjną alternatywą dla budynku murowanego, i coraz więcej osób, które planują inwestycję, na poważnie bierze pod uwagę również ten wariant.

Domy z bali fakty i mity
Budowa domu drewnianego z całą pewnością posiada szereg zalet. Podczas ich analizowania warto się przede wszystkim zastanowić nad tym, jakie są koszty eksploatacji domów z drewna. Z całą pewnością można stwierdzić, że są one dużo niższe niż koszty eksploatacji domów postawionych w technologii murowanej. Również ich wybudowanie stanowi dużo niższy koszt, dlatego rozwiązanie to jest bardzo polecane dla wszystkich osób zastanawiających się, w jakiej technologii postawić swój nowy dom.

Każdy, kto rozważa budowę domu i zastanawia się nad wyborem technologii, z pewnością nie raz usłyszał: „Nie stać cię na dom murowany? Buduj szkieletowy!”. Rzeczywiście, jednym z tańszych rozwiązań są tzw. „kanadyjczyki”, które jednak przez długi czas uchodziły za budynki nietrwałe.
- W tym zakresie wiele się zmieniło, bo dziś dysponujemy bardzo dużą wiedzą na temat samej technologii oraz jakości materiałów budowlanych wykorzystywanych w procesie produkcyjnym. Szkieletowe domy drewniane opierają się na ramowej konstrukcji ścian. Technologia ta pozwala na tworzenie budynków lekkich, a zarazem bardzo ciepłych. Dobre wykonanie i wysoka jakość materiałów to gwarancja ekonomicznego użytkowania przy stosunkowo niskich nakładach finansowych i – co istotne – niskich kosztach budowy – mówi Katarzyna Pleśniar z firmy Drew Hat, które oferuje budowę domów całorocznych z bali oraz domów w technologii szkieletowej.

Domy Drew Hat, wykonywane wyłącznie z wysokiej jakości drewna suszonego komorowo i odpowiednio dobranych materiałów izolacyjnych i wykończeniowych są nie tylko trwałe, ale i odporne na działanie ognia dzięki struganiu czterostronnemu. 

Więcej niż „kanadyjczyk” kosztuje dom z bali, jednak nakłady poniesione na jego zbudowanie szybko się zwrócą. Stosowana przez firmę Drew Hat technologia ścian z bali izolowanych pozwala na uzyskanie niskich kosztów związanych z ogrzewaniem domu – zdecydowanie niższych niż w tradycyjnym budynku murowanym. Ponadto poddane odpowiedniej obróbce certyfikowane drewno, wysuszone komorowo do wilgotności +/- 15 % jest wytrzymałe i odporne na wpływ warunków atmosferycznych czy żerowanie szkodników, przez co posłuży wielu pokoleniom.
Jak na tym tle wyglądają domy murowane? Oczywiście wszystko zależy od technologii (np. od grubości ścian, zastosowanych materiałów izolacyjnych, klasy szczelności stolarki okiennej i drzwiowej itp.). Aby jednak uzyskać podobne parametry izolacyjności cieplnej, jakie mają domy z drewna (co obniży koszty ogrzewania), to inwestor musi liczyć się z tym, że zapłaci sporo więcej np. za ściany trzywarstwowe w domu murowanym. W przypadku budynków drewnianych można też zaoszczędzić na fundamentach, które z uwagi na niższy ciężar domu, mogą być węższe, a więc również tańsze.

Coraz większa ilość osób decyduje się na postawienie domu drewnianego, ponieważ jest to bardzo ekologiczny surowiec. Jest on także zdrowy oraz w pełni przyjazny dla człowieka. Kolejną zaletą budowania domu drewnianego jest fakt, iż cały proces budowy przebiega w bardzo szybki sposób. Dzięki temu nie trzeba spędzać dużych ilości czasu na budowie. W domu drewnianym także dużo łatwiej przeprowadza się również różnego rodzaju modernizacje, a działania te są prowadzone w bardzo higieniczny sposób. Nie ma na przykład konieczności kucia ścian, co często jest czasochłonne oraz uciążliwe. Domy drewniane z całą pewnością są idealnym rozwiązaniem dla każdego.
Arrow up