Na co zwracać uwagę wybierając wykonawcę domu drewnianego?.


W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się domy drewniane. Wiele osób zastanawia się, na co zwracać uwagę wybierając wykonawcę domu drewnianego. Warto się tego dowiedzieć.

Jakość surowca

Budując dom drewniany warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość surowca, z którego on powstaje. Domy drewniane mogą być budowane w różnych technologiach. Może to być zarówno dom z bali, jak i dom wykonywany w technologii szkieletowej. Aby dom drewniany był solidny powinien być wykonany z surowców o najwyższych parametrach jakościowych. Od jakości surowca jest przede wszystkim zależna trwałość tego rodzaju budynku, a więc ważne jest, aby był on wybrany jak najlepiej. Najbardziej popularnym rodzajem drewna do tego typu celów jest drewno sosnowe, które posiada odpowiednie parametry jakościowe. Jest ono trwałe, a także stosunkowo sprężyste oraz odporne na zginanie.

Drewno jest naturalnym materiałem, który – podobnie jak wszystko w naturze – podatne jest na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych czy żerowanie szkodników. Dlatego kluczowym aspektem, który wpływa na jakość i trwałość drewnianych budynków jest przede wszystkim odpowiednia obróbka surowca.

- Zarówno w przypadku domów z bali, jak i przy wznoszeniu domu w technologii szkieletowej, podstawą jest odpowiednie wysuszenie surowca – mówi Katarzyna Pleśniar z firmy firmy Drew-Hat, która zajmuje się kompleksową budową domów całorocznych z bali oraz domów w technologii szkieletowej.

W przypadku domów z bali w firmie Drew-Hat wykorzystywane jest tylko i wyłącznie drewno certyfikowane: bale profilowane KVH oraz bale klejone, które cechują się wyjątkowo wytrzymałością, dzięki czemu powszechnie wykorzystywane są w nowoczesnych konstrukcjach drewnianych.

Wysuszenie surowca

Podczas budowy domu drewnianego istotne jest także właściwe wysuszenie surowca, czyli drewna, z którego powstaje budynek. Najlepiej jeśli drewno będzie czterostronnie strugane, a także suszone w sposób komorowy. Jest to najbardziej efektywne rozwiązanie związane z eksploatacją tego rodzaju materiału. Suszenie drewna w temperaturze sześćdziesięciu stopni Celsjusza z całą pewnością posiada szereg zalet. Przede wszystkim zlikwidowane zostają wszelkie zarodniki pleśni i grzybów, które mogą się znajdować w takim materiale. Dzięki suszeniu usuwane zostają z materiału także owady oraz ich ewentualne larwy.

Drewno z którego wykonane są bale poddawane jest procesowi suszenia komorowego do wilgotności +/- 15 %. Dlaczego jest to tak ważne?

- Proces suszenia zagwarantuje nam, że zostaną zniszczone wszelkie zarodniki grzybów i larwy owadów, jakie mogą znajdować się w drewnie. Wysuszony materiał jest też lżejszy – obniża się tym samym ciężar całego budynku, który dzięki temu nie będzie z czasem osiadał. Podczas suszenia z drewna usunięta zostaje też żywica – wyjaśnia Katarzyna Pleśniar.

Dla osób, które nie mogą się doczekać zamieszkania w wymarzonym domu z bali nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki poddaniu drewna procesowi suszenia komorowego, w budynku doprowadzonym do stanu zamkniętego można natychmiast rozpocząć prace wykończeniowe.

Komorowo suszy się również drewno, które wykorzystuje się do budowy lekkich i ciepłych domów szkieletowych. Ponadto każdy element stosowany do ich wzniesienia poddaje się procesowi czterostronnego strugania i fazowania.

To bardzo ważny zabieg – po wygładzonych powierzchniach drewna struganego płomienie ślizgają się, przez co jest ono zdecydowanie bardziej odporne na ogień.


Ekologiczna izolacja domów z drewna

Dom drewniany powinien być także w odpowiedni sposób zaizolowany. Najlepiej, aby było to rozwiązanie w pełni ekologiczne oraz skuteczne. Dlatego układ warstw w domu powinien zapewniać możliwość wietrzenia oraz wentylowania wnętrza budynku, a także w odpowiedni sposób odprowadzać z niego wilgoć. Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do tworzenia izolacji w domach drewnianych jest wełna mineralna. Gwarantuje ona zarówno izolację termiczną, jak i izolację akustyczną. Izolacja w domach drewnianych może być również wykonana z takiego materiału jak styropian. Z całą pewnością warto także zadbać o właściwy dobór stolarki okiennej oraz drzwiowej, tak aby w budynku nie występowały tak zwane mostki termiczne. Dzięki temu drewniany dom może być bardzo energooszczędny, a nawet pasywny.

Choć więc termoizolacyjne właściwości drewna są aż pięciokrotnie wyższe niż ścian zbudowanych z cegły czy betonu, nie oznacza to, że dom z bali nie wymaga stosowania rozwiązań udaremniających straty ciepła.

- Jako izolację domów stosujemy naturalną wełnę mineralną firmy Knauf Insulation, która zapewnia izolację cieplną, akustyczną, ochronę przeciwpożarową budynków oraz oszczędność energii. Jest to wyrób nowej generacji, który powstaje w wyniku wykorzystania biotechnologii łączenia włókien wolnych od formaldehydu – mówi Katarzyna Pleśniar.

Walory tego wyrobu doceniają zwłaszcza ci użytkownicy domów drewnianych, którym nieobce są tematy ekologii i życia w zgodzie z naturą. Wełna mineralna Knauf Insulation wykonana jest w technologii ECOSE, czyli z surowców odnawialnych. Nie zawiera formaldehydu ani akrylu, dzięki czemu nie reaguje z powietrzem w pomieszczeniu.

Z kolei klienci, których wymagania odnośnie ekologiczności materiałów izolacyjnych są jeszcze wyższe, najchętniej wybierają naturalny surowiec drzewny i wykonane z niego izolacyjne płyty pilśniowe STEICO, które współgrają z nieznaczną przewodnością cieplną i wysoką akumulacją ciepła.

Dom drewniany od A do Z

Decydując się na zbudowanie domu z ekologicznych, poddanych dokładnej i fachowej obróbce materiałów, nie musimy martwić się o jakość i trwałość drewnianego budynku. Pamiętajmy też o tym, że rzetelny wykonawca bezboleśnie przeprowadzi nas przez cały proces budowy.

- W naszej firmie prowadzimy realizacje od poziomu zero do pełnego wykończenia. Pomagamy w wyborze wewnętrznych materiałów wykończeniowych, proponujemy niebanalne rozwiązania dekoracji ścian i sufitów. Klienci mają możliwość korzystania z naszego wieloletniego doświadczenia, i każdorazowo mogą liczyć na profesjonalizm, terminowość oraz najwyższą jakość oferowanych rozwiązań – podsumowuje Katarzyna Pleśniar.


 

Arrow up